W służbie ludziom i przyrodzie – działalność patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników, to tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w Janowie Lubelskim. Konferencja poświęcona była myśliwym i leśnikom, którzy mieli swój wkład w odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Postaci z historii Polski, które stały nie tylko na straży wartości związanych z polską przyrodą, ale również byli bojownikami o wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny. To m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Tadeusz Rozwadowski czy Tadeusz Bór-Komorowski, ale też chlubną kartę w historii Polski zapisał pułkownik Wojciech Kołaczkowski, dowódca Dywizjonu 303, miłośnik ojczystej przyrody i aktywny myśliwy. Wspominani byli również Józef Rivoli, Adam Loret, Władysław Janta-Połczyński, Józef Władysław Kobylański. A także wojenne i powojenne losy leśników na przykładzie poznańskich profesorów, czy leśnicy w niemieckich oflagach i sowieckich łagrach oraz wkład leśników i myśliwych z terenu Puszczy Sandomierskiej w proces budowy niepodległej Polski. Patriotycznym akcentem Konferencji było złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza i pod pomnikiem Leśników Poległych i Pomordowanych za Wolną Polskę na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów ukazujących postacie leśników i myśliwych oraz ich patriotyczną działalność.
Uzupełnienie wystawy stanowiły tablice poległych i zamordowanych leśników i myśliwych z Galicji w latach 1938–1946. Wydarzenie uświetnił oprawą muzyczną Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”.
Konferencję 'W służbie ludziom i przyrodzie – działalność patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników’ zorganizowały Zarząd Główny i zarządy okręgowe w Tarnobrzegu i Lublinie Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie i Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”.
Partnerami konferencji były Fundacja „Biografie Codzienności” i Katedra Biografistyki Pedagogicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat honorowy nad Konferencją objął Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.
(Marta Górecka)