W Racławicach 'Przede wszystkim Polska – nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich’. Ostatnie spotkanie z cyklu w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w otoczeniu portretów rodziny Mireckich zespół rozpoczął Suitą pieśni i tańców lasowiackich. Poprzedziła je wizyta na cmentarzu w Racławicach i modlitwa przy rodzinnym grobowcu Mireckich. Spotkanie było okazją do przybliżenia sylwetki najmłodszej z rodzeństwa Mireckich, Heleny Matkowskiej z domu Mireckiej która działała w szeregach Młodzieży Wszechpolskiej i od początku okupacji była zaangażowana w działalność w podziemiu narodowym. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Po wojnie wraz siostrą Marią ostatnią żyjącą z ośmiorga rodzeństwa Mireckich, organizowała pomoc Polakom na Kresach. Wiele lat spędziła na emigracji w USA. Zmarła w Racławicach w 1995 roku. Helenę Mirecką wspominała Krystyna Barnat:
Finałowe spotkanie było też okazją do przypomnienia wspominanych na kilku poprzednich prelekcjach pozostałych członków rodzeństwa Mireckich. Mówi Anna Zbrożyna-Tutak:
Mówił o nich również dr Mirosław Surdej z rzeszowskiego oddziału IPN:
Doktor Surdej przyznał, że rodzina Mireckich stanowi niezwykły wzór patriotyzmu dla młodych ludzi:
Nie bez powodu więc Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” 1 marca 2018 roku za zgodą Marii Mireckiej-Loryś przyjął imię Rodziny Mireckich. A realizacja projektu 'Przede wszystkim Polska – nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich’ była znakomitą okazją do przypomnienia pełnych poświęcenia walce o wolną Polskę losów rodziny Mireckich. Ale też rozmów i dyskusji na temat postaw patriotycznych. Rodzina Mireckich będzie dla kolejnych pokoleń, wychowywanych w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” przykładem bezgranicznego umiłowania ojczyzny. Partnerem projektu 'Przede wszystkim Polska – nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich’ było Województwo Podkarpackie.
Marta Górecka