Było to już trzecie tego typu spotkanie w urzędzie marszałkowskim organizowane z inicjatywy marszałka, którego celem jest zapewnienie właściwej jakości powietrza w województwie podkarpackim. Kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie na terenie firmy Kronospan.
(Tomasz Łępa)
Należy zaznaczyć, że Kronospan stanowi bardzo istotne i widoczne źródło zanieczyszczeń powietrza, ale ograniczenie emisji tylko przez ten zakład nie rozwiąże problemów przekroczeń dopuszczalnych wartości stężeń pyłów PM10 i PM2,5. Do tego niezbędne są działania samorządów, w tym pozyskanie środków z RPO. Mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, Andrzej Kulig
Jak tłumaczy starosta mielecki Zbigniew Tymuła ważna jest chęć zaangażowania o poprawę powietrza, wszystkich instytucji.
Współpracę przy realizacji działań zadeklarował prezes firmy Kronospanu, Tomasz Jańczak
Decyzja ta jest również potrzebna, aby w zgodzie z nią w 2017 roku zostało zmienione pozwolenie zintegrowane (w szczególności stanowiące zezwolenie na emisję). Pozwolenie to określi wielkość emisji zgodnie z harmonogramem, zatem o którym również przesądzi decyzja środowiskowa. Podczas spotkania, marszałek Władysław Ortyl przedstawił prezesowi Kronospanu 'mapę drogową, jako proponowane przez niego rozwiązanie dojścia do spełnienia wymogów konkluzji BAT ustalonych decyzją Komisji Europejskiej. Jednak realizacja założeń 'mapy drogowej będzie zależała od współpracy organów administracyjnych, jak i Kronospanu oraz organizacji społecznych. podkreślił marszałek Władysław Ortyl
Marszałek uważa, że inwestycje zmniejszające emisję zanieczyszczeń firma Kronospan może zrealizować do końca 2017 roku, czyli o dwa lata wcześniej, niż wymaga tego ustawa Prawo ochrony środowiska. Kluczową sprawą dla możliwie wczesnego ich rozpoczęcia i zakończenia jej w tym terminie jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co powinno nastąpić jeszcze we wrześniu 2016 roku. Tę decyzje na wniosek Kronospanu wydaje Prezydent Miasta Mielca. To od niego teraz zależy, czy przebudowa zakładu rozpocznie się z początkiem 2017 roku.
Rozmowy o możliwościach poprawy jakości powietrza w powiecie mieleckim są potrzebne a niezbędne inwestycje w Kronospanie można wykonać wcześniej tak w skrócie można podsumować spotkanie jakie odbyło się w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. Na zaproszenie marszałka Władysława Ortyla uczestniczył w nim prezes firmy Kronospan Tomasz Jańczak, a także starosta Zbigniew Tymuła, prezydent Mielca Daniel Kozdęba oraz szef rady osiedla Mościska Janusz Wrona. Wielu mieszkańców powiatu mieleckiego uważa, że zanieczyszczenie powietrza w tym regionie jest duże, a jednym z odpowiedzialnych za ten stan jest firma Kronospan mówił o sytuacji przewodniczący rady osiedla Mościska, Janusz Wrona: