Pierwsi Żydzi osiedlili się w Kolbuszowej w siedemnastym wieku. Przed wybuchem II wojny światowej stanowili już połowę mieszkańców miasta. Z katolikami żyli w pełnej zgodzie i zrozumieniu. Obrazuje to obecny herb miasta, który przedstawia krzyż, gwiazda Dawida i splecione w uścisku dłonie.
pg
W czwartek (28.01), po raz pierwszy w swej historii, Kolbuszowa weźmie udział w obchodach Międzynarodowych Dni Holocaustu. Z tej okazji odbędzie się tam szereg imprez. Już o godzinie 10 na kirkucie przy ulicy Krakowskiej będzie miało miejsce uczczenie pamięci pomordowanych przez Niemców kolbuszowskich Żydów. Pół godziny później to samo odbędzie się na katolickim cmentarzu parafialnym przy ulicy Narutowicza.
W godzinach od 11 do 12 na ulicach miasta prezentowane będą scenki rodzajowe z lat trzydziestych dwudziestego wieku. W tym samym czasie w Zespole Szkół Technicznych odbędzie się konkurs plastyczny zatytułowany 'Moje miasteczko w historii. Dzieje wspólnej tradycji. O godzinie 16 w bibliotece z prelekcją pod nazwą 'Z historii kolbuszowskich Żydów wystąpi Karol Wesołowski. Na godzinę 17.15 w Zespole Szkół Technicznych zaplanowano wernisaż wystawy pod tytułem 'Sztetl i miasteczko Kolbuszowa, lata 20-30.
O godzinie 19 w restauracji 'Galicja odbędzie się spotkanie z Ewą SzilerCzartoryską, która jest córką Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata z Kolbuszowej. W międzyczasie prezentowane będą wiersze Ryszarda Szilera. Zaplanowano też koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolbuszowej.
Zdaniem dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Jacka Bardana, w mieście brakuje postumentu czy tablicy poświeconej miejscowym Żydom.