Od czasu kiedy w Tarnobrzegu przestał istnieć terenowy oddział krwiodawstwa, poboru krwi dokonywano w wyznaczanych terminach początkowo w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury, potem w sali konferencyjnej, na pierwszym piętrze budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a następnie w małej hali, na parterze MOSiR-u. Przez ten czas ilość pobieranej w Tarnobrzegu krwi drastycznie zmalała.
Na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego działa siedem klubów honorowych dawców krwi. W sumie zrzeszają ponad 1000 krwiodawców.
Elżbieta Bzdek – Ficek apeluje do krwiodawców o systematyczne zaglądanie na stronę internetową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
W Tarnobrzegu zostanie uruchomiony stały punkt oddawania krwi. Na ten cel miasto bezpłatnie udostępniło cztery pomieszczenia w budynku Przychodni Specjalistycznej przy ul. 1-go Maja w Tarnobrzegu. Lokal musi przejść remont. Do końca września, z Rzeszowa, po krew od dawców będzie przyjeżdżał krwiobus.
Działalność punktu oddawania krwi nie jest tożsama z pracą terenowego oddziału krwiodawstwa. Taki funkcjonował w Tarnobrzegu do sierpnia ubiegłego roku. – Ci, którzy oddają krew muszą o tym pamiętać – mówi starszy inspektor ds. promocji honorowego krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – Elżbieta Bzdek – Ficek.