W programie przewidziano również budowę czterech dużych przepompowni. Stanisław Stachura mówił o konieczności budowy zbiorników retencyjnych. Obecnie opracowywane projekty technicznych opiewają na kwotę 900 milionów złotych. Od 2014 powinna nastąpić realizacja przedsięwzięć.
Organizatorami dzisiejszego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Urząd Miasta Tarnobrzega.
Zdaniem dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie Stanisława Stachury w pierwszej kolejności należy zająć się obwałowaniami Wisły począwszy od Tarnobrzega – Skalnej Góry aż po granice z województwem lubelskim. Mowa o odcinku o długości 25 kilometrów.
O stanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie województwa podkarpackiego ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości położonych w widłach rzek Wisły i Sanu dyskutowano dziś podczas konferencji w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu.
– Sukces rządowego programu ochrony przed powodzią dorzecza górnej Wisły zależy od ścisłej współpracy partnerów publicznych zainteresowanych zwiększeniem bezpieczeństwa osób, które mieszkają na terenie tego dorzecza mówił podczas spotkania pełnomocnik rządu do spraw programu, wojewoda małopolski Jerzy Miller.