Związkowcy ostrzegli jednak, że jeśli nie dojdzie do referendum, wtedy protest może przyjąć ostrzejszą formę.
(Marta Górecka)
Dlatego – twierdzą związkowcy – społeczeństwo musi mieć możliwość korzystania z prawa do wypowiadania się w drodze referendum m.in. w sprawie wieku emerytalnego.
Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem rozpoczęła się w zakładach pracy. Potem odbywać się będą uliczne akcje zbierania podpisów.
Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ 'Solidarność' zdaje sobie sprawę, że nawet jeśli uda się zebrać więcej podpisów, to sejm może nie zgodzić się na referendum:
Szef hutniczej Solidarności Henryk Szostak przypomniał, że rząd przestał rozmawiać ze stroną związkową. Pomysł podwyższenia wieku emerytalnego nie został omówiony na komisji trójstronnej, podobnie jak inne decyzje:
Argumentacja, że wraz ze wzrostem wieku emerytalnego wzrośnie nasza emerytura, jest nie trafiona – mówi Andrzej Kaczmarek:
To również generowanie bezrobocia:
O tym, że pomysł rządu jest zły – przekonywal także zastępca przewodniczącego Edmund Myszka:
Po podwyższeniu wieku emerytalnego Polska znajdzie się w grupie 5 państw, które będą miały najwyższy wiek emerytalny. Oznacza to, że Polacy najkrócej będą emeryturę pobierać:
O składanie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zapowiadanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego zaapelował Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ 'Solidarność' w Stalowej Woli.
Podwyższenie wieku emerytalnego jest złym rozwiązaniem – mówi przewodniczący Zarządu Andrzej Kaczmarek.
Rząd argumentuje, że inne kraje również podnoszą wiek emerytalny: