Zawichost: „Skarb Piastów oraz inne odkrycia z Trójcy-Zawichostu”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Skarb Piastów oraz inne unikatowe odkrycia na terenie średniowczesnowiecznej Trójcy – Zawichostu będą tematem spotkania, jakie odbędzie się dziś w Zawichoście.

Podczas ostatnich prac archeologicznych odkryto prawie dwa tysiące srebrnych monet z czasów piastowskich. Skarb znaleziony został na terenie wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego o nazwie Trójca, będącej niegdyś przedmieściem Zawichostu a obecnie jego częścią. Jej znaczenie w okresie budowy struktur państwa piastowskiego, do tej pory nie zostało dokładnie określone, natomiast wśród archeologów i historyków budzi liczne, najczęściej rozbieżne hipotezy.

W trakcie prac eksploracyjnych za pomocą wykrywaczy metali prowadzonych przez eksploratorów z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej ‚SZANSA’ odkryto liczne, interesujące zabytki, które być może pozwolą wyjaśnić znaczenie i historię Trójcy-Zawichostu. Najważniejszym z nich jest właśnie depozyt monet piastowskich z Trójcy. Oficjalna prezentacja skarbu miała miejsce w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, gdzie pozostaje w depozycie.

Mówi burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka:

Prelegentami będą dr hab. Marek Florek i Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „Szansa” z Annopola.
Konferencja dziś w zabytkowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście o godzinie 18.00.

Joanna Sarwa