Wola Rzeczycka: Turki Wielkanocne

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Zbliża się Wielki Piątek a z nim zwyczaj wystawiania przy Grobie Pańskim straży grobowych,  to nawiązanie do żołnierzy rzymskich, którzy z rozkazu Piłata strzegli ciała Chrystusa. Zwyczaj ten ma szczególną oprawę w powiecie stalowowolskim. W Zaleszanach wartę przy Grobie zaciąga gwardia narodowa w wojskowych mundurach z rogatywkami i pawimi piórami. Zaś Radomyślu nad Sanem i Woli Rzeczyckiej grobu pilnują turki wielkanocne. Legenda głosi, że zwyczaj ten sięga czasów odsieczy Wiedeńskiej. Mówi basza oddziału tureckiego z Woli Rzeczyckiej Stanisław Stelmach:

W szeregach turków wielkanocnych w Woli Rzeczyckiej obok baszy jest komendant, są koguty, zwiadowcy i doktorzy. Ważnym elementem są stroje. Mówi Komendant Piotr Ciba.

Po raz pierwszy oddział turecki można zobaczyć w kościele w Wieli Piątek. Wtedy w ich strojach pojawia się kolor czarny.

Zmartwychwstanie oddział turecki obwieszcza już w kolorowych strojach. Zanim jednak wyruszy do sąsiednich miejscowości, w pełniej krasie można go podziwiać w Woli Rzeczyckiej po sumie.

Świętowanie turki wielkanocne kończą w poniedziałek wieczorną defiladą na stadionie w Woli Rzeczyckiej.

Marta Górecka

(fot. www.swiatoslav.blogspot.com)