Ulanów: Powstanie mural poświęcony artyście rzeźbiarzowi Andrzejowi Pityńskiemu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Marta Górecka

W Ulanowie powstanie mural poświęcony artyście rzeźbiarzowi Andrzejowi Pityńskiemu. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Patriotyczna im. Andrzeja Pityńskiego, która powstała w marcu tego roku. Prezes fundacji Grażyna Pityńska-Kumik przyznała, że głównym celem fundacji jest krzewienie szeroko pojętego patriotyzmu zwłaszcza wśród młodych ludzi.

 

Fundacja chce również dbać o spuściznę Andrzeja Pityńskiego.

 

Ważnym celem jest m.in. digitalizacja dorobku artystycznego mistrza.

 

Natomiast mural poświęcony mistrzowi Pityńskiemu, który powstanie na ścianie Gminnego Centrum Kultury będzie przedstawiał rzeźbę „Mściciela”właśnie dłuta Andrzeja Pityńskiego. Nie bez powodu wybór padł właśnie na to dzieło.

 

Mural powstanie w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Mur,ale historia Wojska Polskiego”. Wybrany już został wykonawca muralu. Odsłonięcie dzieła zaplanowane jest na 15 sierpnia na godz 12.30. Dl przypomnienia artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński urodził się i wychował w Ulanowie. W świecie znany jest jako twórca monumentalnych rzeźb, z których najbardziej znane są: Pomnik Katyński w Jersey City, Partyzanci w Bostonie czy właśnie Mściciel w Doylestown(dojlstaun). Nie brakuje też w Polsce jego niezwykłych rzeźb. Między innymi w Stalowej Woli rzeźba Patrioty, czy w Jaśle pomnik Żołnierzy Wyklętych. Niezwykle wymownym jest pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej, który stanie w Domostawie w powiecie Niżańskim. Andrzej Pityński jest również autorem wielu popiersi znanych Polaków, między innymi Świętego Jana Pawła II, księdza Jerzego Popiełuszki czy Ignacego Paderewskiego.