Ulanów: Kolejne spotkanie ws utworzenia Strefy Gospodarczej „San-Tanew”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Marta Górecka

W powiecie niżańskim trwają intensywne działania nad utworzeniem Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew” wraz z budową terminala przeładunkowego w Hucie Deręgowskiej w Gminie Ulanów. W tej sprawie odbywają się kolejne spotkania przedstawicieli samorządów i instytucji zainteresowanych tym przedsięwzięciem. Jedno z kolejnych odbyło się niedawno w Ulanowie. W spotkaniu obok władz Gminy Ulanów i powiatu Niżańskiego udział wzięli m.in. wiceminister Rafał Weber, prezes PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Zbigniew Tracichleb, wicedyrektor do spraw ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Piotr Mróz i wicedyrektor tarnobrzeskiego oddziału ARP Zygmunt Cholewiński. Inicjator utworzenia strefy burmistrz Stanisław Garbacz przyznał, ze było to ważne spotkanie bo rozmowy dotyczyły m.in. rozbudowy linii kolejowej LHS przez budowę centrum sterowania oraz mijanki Huta Deręgowska LHS.

 

Istniejące tory nr 1, 2, 4 mają zostać wydłużone, aby możliwe było przyjmowanie dłuższych składów pociągów. Natomiast Gmina Ulanów, aby zabezpieczyć odpowiedni teren pod utworzenie Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew w Hucie Deręgowskiej, przymierza się do zamiany działek z lasami państwowymi.

 

A w ramach Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew” w Hucie Deręgowskiej funkcjonowała by nie tylko infrastruktura przeładunkowa.

Jak przewiduje Burmistrz Garbacz przygotowanie zmian studium i planu zagospodarowania przestrzennego może potrwać około 1,5 roku. Gdy ten etap będzie gotowy strefą już mogliby się interesować przedsiębiorcy. Jak poinformował burmistrz Ulanowa strefa ma być wyposażona w niezbędną infrastrukturę. Wiceminister Rafał Weber zadeklarował wsparcie m.in. w pozyskiwaniu środków nie realizacje niezbędnych inwestycji w strefie. Te mogłyby pochodzić na przykład z Krajowego Programu Odbudowy. Zaś wicedyrektor tarnobrzeskiej ARP Zygmunt Cholewiński mówił o możliwości współpracy przyszłej Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew” z istniejącą TSSE Euro-Park Wisłosan. Natomiast starosta Robert Bednarz zapowiedział że kolejne spotkania w sprawie utworzenia strefy będą organizowanie w ramach m.in Niżańskiego Konwentu Samorządowego, z uwagi na to, że niektóre przedsięwzięcia mogą mieć oddziaływanie również na inne gminy powiatu.