Ulanów: 1 grudnia flisactwo trafi na listę UNESCO

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

To już pewne, że pierwszego grudnia flisactwo trafi na Listę UNESCO. To oznacza, że osiem lat starań ulanowskich flisaków zakończy się pełnym sukcesem w postaci wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. A Ulanów, który od XVI był znaczącym ośrodkiem flisackim, będzie już nie tylko polską ale i światową stolicą flisactwa. Kamil Chmielowski, Cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie przypomniał, że idea wpisu na światową listę UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową.

Po wpisie na krajową listę ulanowscy flisacy postanowili zrobić kolejny krok. Jednak aby trafić na listę UNESCO musieli wykazać, że blisko 400-letnia tradycja flisactwa jest żywa nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata:

Złożenie wniosku to jedno, a jego udokumentowanie to drugie. A to nie było łatwe:

Stąd wpis na światową listę UNESCO, który nastąpi 1 grudnia, to duży sukces Ulanowskiego Bractwa Flisackiego:

A wiadomość o tym, że Ulanów jest na dobrej drodze aby ten wpis uzyskać, do flisaków dotarła w połowie ubiegłego roku. Wówczas dotarła informacja, że wniosek został oceniony pozytywnie, otrzymał dodatkowo dwa wyróżnienia. Wpis na światową listę UNESCO ma nastąpić 1 grudnia w Rabacie – stolicy Maroka, podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oficjalne poświadczenie wpisu odbierze delegacja flisaków. Zaś już 4 grudnia w Ulanowie podczas święta patronki flisaków św. Barbary odbędzie się uroczyste świętowanie wpisu.