Trześń: Jan Puk laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Artysta ludowy Jan Puk z Trześni – rzeźbiarz, twórca unikatowych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej, poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi został laureatem 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga ‚Za zasługi dla kultury ludowej w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego .Jan Puk otrzymał nagrodę z rąk ministra Piotra Glińskiego podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

Jan Puk urodził się w 1941 roku Woli Rusinowskiej. Jest emerytowanym kolejarzem. To rzeźbiarz ludowy, poeta, gawędziarz, kolekcjoner starych książek i fotografii, propagator kultury lasowiackiej, z której się wywodzi. Od ponad 60 lat do chwili obecnej mieszka w Trześni i to właśnie tam tworzy zabawki, które rzeźbi w drewnie lipowym i osikowym. Wiele z jego zabawek posiada specjalne mechanizmy, które wprawiają je w ruch.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w siedmiu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), mistrza tradycji, kapel, zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Jan Puk jest laureatem wielu odznaczeń Państwowych i nagród. Jego prace stanowią elementy wielu kolekcji muzealnych, m.in. Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w muzeach domach kultury i szkołach. Historia i działalność twórcza artysty są tematem wielu prac licencjackich i magisterskich.

Joanna Sarwa

Fot. Dominik Kacper Płaza