reklama

Tarnobrzeg: “Zbadaj nerki! Bezpłatnie i bez skierowania”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

“Zbadaj nerki! Bezpłatnie i bez skierowania” – kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek ponownie w Tarnobrzegu.

W niedzielę, 6 października mieszkańcy Tarnobrzega i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W poprzednich edycjach akcji NEFROTEST prowadzonych w Tarnobrzegu zostało przebadanych prawie 800 osób. Około 6% z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce co dziesiąty dorosły Polak. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. “Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki.

Jak mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu, ważne są cykliczne badania i profilaktyka, bowiem w początkowym okresie choroby często wystarcza leczenie farmakologiczne.

Badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia.

Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku jest 300 miejsc na badania.

Telefoniczna rejestracja będzie prowadzona 1 i 2 października (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerami telefonów: 501 440 688 lub 501 440 668.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.

(Joanna Sarwa)