Tarnobrzeg. Zachowaj bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dobrym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu jest jazda rowerem. Rozpoczęły się wakacje i jednośladów na ulicach i chodnikach będzie więcej. Należy pamiętać, że poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja apeluje o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów o kaskach ochronnych i kamizelkach odblaskowych. – Warto jednak mieć je na sobie – przekonuje  aspirant sztabowy Jacek Trzeciak, starszy dzielnicowy Komendy Miejskiej Policji  w Tarnobrzegu.

I jeszcze…

Rowerzysta, który ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów jest zobowiązany do korzystania z nich. W przypadku braku wymienionych dróg rowerzysta może poruszać się po jezdni.

  Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument nie jest wymagany.

Ważne. Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.

Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Zamiar wyprzedzania trzeba sygnalizować.

Kierowcy aut podczas wyprzedzania rowerzysty powinni zachowywać szczególną ostrożność. Odstęp nie może być mniejszy niż jeden metr.