Tarnobrzeg. Z Leliwą ku Siarce.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Z Leliwą ku Siarce”, to nazwa wystawy stałej, która została otwarta w minioną niedzielę  w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega,  w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Ta wystawa, to spełnienie marzeń i pewnej powinności. Wszak jesteśmy w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega –mówił dyrektor placówki, Tadeusz Zych.

Wystawa podzielona jest na trzy segmenty. Pierwszy pokazuje dzieje miasta, jego symbole i czynniki miastotwórcze, drugi przedstawia te wydarzenia z historii Tarnobrzega, które swoim znaczeniem wpisały się w „dużą” historię państwa i narodu. Trzecia część ukazuje życie codzienne tarnobrzeżan. Specjalny segment wystawy poświęcony jest mieszkającej w mieście przez ponad trzy wieki społeczności żydowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja odnowionych dwóch, ostatnich historycznych pomieszczeń w Zamku: gotowalni hrabiny oraz archiwum – garderoby, w których zachowało się oryginalne wyposażenie z XIX i XX wieku.

Realizacja wystawy została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie Działań Muzealnych.