reklama

Tarnobrzeg. Wystawa „Zatrzymane w pamięci – twórczość Ryszarda Mrozowskiego”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

              Wystawę ponad 150 prac znanego tarnobrzeskiego malarza, Ryszarda Mrozowskiego można oglądać w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.  Twórczy dorobek artysty jest prezentowany w 95 rocznicę jego urodzin i 35 rocznicę śmierci.

Ryszard Mrozowski był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swój najbardziej twórczy okres życia spędził w Tarnobrzegu. Pejzaż i portret to główne tematy pojawiające się w twórczości artysty. W swoich pracach starał się uchwycić i ukazać rzeczywiste piękno, a w portretach charakter portretowanych osób.

Mówi towarzyszka życia Ryszarda Mrozowskiego, Donata Kuczyńska.

Oprócz malarstwa olejnego Ryszard Mrozowski uprawiał również grafikę, akwarelę, rzeźbę, rysunek ołówkiem i węglem oraz tusz-graf. W 1951 roku jego prace zostały zaprezentowane na Ogólnopolskiej Wystawie Młodzieży w Warszawie. Na przestrzeni kolejnych 35 lat brał udział w 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi: dwukrotnie w Pałacu Sztuki w Krakowie, BWA we Włocławku, Lublinie, Radomiu, Sandomierzu oraz w Wojewódzkim Domu Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

Na wystawie  w tarnobrzeskiej bibliotece można obejrzeć między innymi rysunek Napoleona, który artysta wykonał w wieku czterech lat. Obraz kwiatów namalowanych  w przeddzień śmierci artysty, a także jego autoportrety lub portrety Donaty Kuczyńskiej.

Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia w godzinach od 10.00  do 16.00.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, zwiedzanie wystawy możliwe będzie tylko po zastosowaniu się do ustalonych przez bibliotekę zasad.