Tarnobrzeg. Wystawa rzeźby. „Twarze dopieszczone za pomocą siekiery”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Artyści”, to tytuł wystawy rzeźb autorstwa Józefa Nowaka, jedynego na świecie, który tworzy swoje dzieła za pomocą dwóch narzędzi: piły mechanicznej i siekiery. Ekspozycja wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, z siedzibą w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Jak podkreśla dyrektor placówki, Tadeusz Zych jest to pierwsza wystawa rzeźby w blisko 25-letniej historii funkcjonowania muzeum.

Na wystawę składają się 22 figury przedstawiające naturalnej wielkości postaci najwybitniejszych, polskich artystów: malarzy i rzeźbiarzy. Wykonane są z drewna topolowego. Mówi dyrektor muzeum, Tadeusz Zych.

– Wystawa ukazuje oryginalny kunszt Józefa Nowaka. Jest też hołdem artysty złożonym swoim kolegom i koleżankom, twórcom wielkiej sztuki – podkreśla Tadeusz Zych.

Józef Nowak urodził się w Jordanowie w 1962 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka w Bawarii ale często bywa w Polsce. Jest autorem między innymi monumentu z brązu przedstawiającego kroczącego Jana Pawła II. Pomnik został odsłonięty dwa lata po śmierci papieża Polaka w pobliżu katedry Najświętszej Marii Panny w Hamburgu w Niemczech.