Tarnobrzeg. Wystawa poświęcona śmierci.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wystawę poświęconą śmierci na początku marca przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzegu. Ekspozycja jest nie tylko pierwszą o tej tematyce w 30 letniej historii muzeum, ale też jedną z niewielu w całej Polsce. W związku z epidemią koronawirusa muzeum w Zamku Tarnowskich w Dzikowie pozostaje nieczynne ale wystawę można obejrzeć na fotografiach zamieszczonych na stronie internetowej placówki.

Do wirtualnego zwiedzenia wystawy pod tytułem „In articulo mortis – Umrzeć w Tarnobrzegu” zachęca jej pomysłodawca, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Tadeusz Zych.

Ekspozycja podzielona jest na kilka segmentów. Pierwszy mówi o różnych rodzajach śmierci, drugi przedstawia rekwizyty, jakie towarzyszyły kiedyś i towarzyszą dziś naszemu umieraniu. Trzeci segment ukazuje ceremoniał pogrzebowy. Kolejna część wystawy prezentuje obrazy tarnobrzeskich grobów, a następnie kolorową prezentację panoramy tarnobrzeskich cmentarzy. Zwieńczeniem jest obraz, autorstwa Piotra Jakubczaka, Chrystusa leżącego w grobie, który gotowy jest już na swoje Zmartwychwstanie.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów rożnych muzeów oraz zbiorów prywatnych. Autorem scenariusz wystawy jest Tadeusz Zych, za aranżację i scenografię odpowiada Monika Kotasiak-Wójcik, a graficznie opracował ją Andrzej Kaczorowski.

Fot. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.