Tarnobrzeg. Wyjątkowy obelisk odsłonięto w Ocicach.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Sobotnie popołudnie, 3 lipca ważnym momentem dla mieszkańców tarnobrzeskiego osiedla Ocice. Przed remizą OSP uroczyście odsłonięto i poświęcono obelisk upamiętniający twórców wolnej Polski, założycieli i strażaków OSP, mieszkańców wsi Ocice, którzy stracili życie i mienie podczas I i II wojny światowej. Akt poprzedziła msza święta polowa.

Z inicjatywą ulokowania na placu strażnicy OSP Ocice kamienia z tablicą pamiątkową wyszli dwa lata temu tamtejsi druhowie wsparci przez przewodniczącego osiedla Jana Nowaka. – Pamięć o bohaterach wywodzących się z Ocic, a już nieżyjących jest przez nas podtrzymywana – mówi prezes OSP Ocice Ryszard Bogacz.

Nic dziwnego. Ocice – jak podkreśla przewodniczący tego tarnobrzeskiego osiedla, Jan Nowak – to społeczność bardzo zintegrowana.

Po oficjalnej części uroczystości, wystąpił zespół Ocicanki, a potem zaproszono na strażacki poczęstunek.

Warto wspomnieć, że w czasie I wojny światowej w Ocicach okopały się wycofujące wojska rosyjskie. Mieszkańcy byli wykorzystywani do pracy przy budowie okopów i schronów. W związku z działaniami wojennymi spłonęło wtedy 71 domów co stanowiło 90% zabudowań Ocic.

Z kolei gdy wybuchła II wojna światowa,na terenie Tarnobrzega powstała generalna gubernia. Był to okres prześladowań, grabieży, łapanek i wywożenia do pracy przymusowej do Niemiec, co nie oszczędziło również mieszkańców Ocic.