Tarnobrzeg. Wielkie rody polsko-litewskie.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Historycy z całej Polski dyskutują w Tarnobrzegu. Dziś rozpoczęła się konferencja naukowa: Wielkie rody polsko-litewskie. „Wolni z wolnymi” – unia lubelska 1569–2019. Geneza, znaczenie, inspiracje w 450. rocznicę powstania unii polsko-litewskiej.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Wydział Humanistyczny i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Fundacja Kossakowskiego oraz Związek Rodu Tarnowskich i Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne o/PTH, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

W Zamku Dzikowskim mówiono dziś o tworzeniu się I Rzeczpospolitej. – Mimo, że parlament Polski obecny rok nazwał rokiem Unii Lubelskiej to widoczny jest fakt, że o tej Unii się praktycznie nie mówi – powiedział dyrektor tarnobrzeskiego muzeum, historyk, Tadeusz Zych.

W Zamku Dzikowskim obecny był książę Maciej Radziwiłł.

Maciej Radziwiłł wygłosił wykład inauguracyjny. Przybliżył on historię obrazu Matki Boskiej, który został  odnaleziony w 1683 roku pod Wiedniem.

Konferencja potrwa do soboty. Jej szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.