Tarnobrzeg. W wosku zaklęte.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury można oglądać wystawę prac Anity Ryby, które artystka wykonała  techniką batiku.  Ekspozycja nosi tytuł „W wosku zaklęte”.

Na wystawie prezentowane są cykle: „Ptaki i ptaszki” – seria inspirowana zabawką i wzornictwem  ludowym. „Lasowiackie Inspiracje” – batiki powstałe pod wpływem prac nad strojami ludowymi i fascynacji wzornictwem kolbuszowsko-raniżowskim. „Ślicznotki” – inspirowane ciałem kobiety oraz cykl  „Jesiennie”  do którego inspiracją były barwy jesiennego popołudnia.

Mówi Elżbieta Miśkiewicz – Zamojska  z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Anita Ryba pochodzi ze Stalowej Woli, mieszka w Bojanowie w powiecie stalowowolskim. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie w dziedzinie haftu, koronki i tkaniny. Sztuki rękodzielnicze rozwijała w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica. Tam też poznała zasady tworzenia woskiem pszczelim. Od 2008 roku tworzy w technice batiku. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w regionie, jak i zagranicą. Jest rękodzielniczką, regionalistka i badaczką kultury lasowiackiej, a w szczególności plastyki obrzędowej lasowiaków.