Tarnobrzeg. W klasztorze odkryto polichromię.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Fragmenty polichromii z ubiegłego wieku odkryto na ścianach wnętrza klasztoru ojców Dominikanów w Tarnobrzegu. Prace polegające na ściąganiu warstw farby i tynku  w obiekcie miały na celu odnalezienie malowideł barokowych. – Nic spektakularnego nie udało się jednak odsłonić – powiedział przeor klasztoru ojców Dominikanów, Karol Wielgosz.   

Odkryte polichromie i tynki pochodzą najprawdopodobniej z lat trzydziestych, pięćdziesiątych, sześćdziesiątych XX wieku, a niewielka ich część z końca XVIII. Przeprowadzone zostaną badania, żeby to potwierdzić. W najbliższych dniach kierownik tarnobrzeskiej delegatury  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Dominik Komada będzie odbierał wykonane prace. Podjęta zostanie także decyzja co zrobić z tym co kryje się pod farbami. Mówi przeor Karol Wielgosz.

Obecnie – jak zaznaczył przeor – klasztoru nie stać na taki wydatek.

Warto zaznaczyć, że barokowych polichromii szukano  w tych miejscach klasztoru ( ogólnie dostępny parter i pierwsze piętro za klauzurą)  które uznano za najmniej przekształcone. Klasztor w przeszłości kilka razy płonął, a także był przebudowywany.

Roboty zostały sfinansowane ze środków konserwatora zabytków.