Tarnobrzeg. Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej i Dzień Wojska Polskiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

99 rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcili dziś przedstawiciele Klubu Gazeta Polska  w Tarnobrzegu wraz z garstką mieszkańców miasta. Wydarzenie zorganizowano przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość rozpoczął przewodniczący Klubu Gazeta Polska, Tadeusz Wojteczko.

Następnie odśpiewano hymn Polski, a potem głos zabrał syn uczestnika walk o Monte Cassino, powstaniec, sybirak, mieszkaniec Tarnobrzega.  Ponad 90-letni   Włodzimierz Papiernik wspominał między innymi swoje spotkanie z Józefem Piłsudski w 1934 roku.

W spotkaniu przy pomniku nie zabrakło warty honorowej Garnizonu Nowa Dęba. Obecni byli także przedstawiciele Związku Strzeleckiego z Tarnobrzega. Po przemówieniach złożono kwiaty pod pomnikiem i odśpiewano pieśni patriotyczne.

Bitwa Warszawska nazywana Cudem nad Wisłą została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski.

Również dziś na cmentarzu wojennym  w Tarnobrzegu środowisko Klubu Gazeta Polska zebrało się po to aby uczcić Dzień Wojska Polskiego. Odśpiewano hymn państwowy, była także modlitwa. Zebrani złożyli wiązanki kwiatów. W 1920 roku na cmentarzu wojennym  pochowano uczestników wojny polsko-bolszewickiej zmarłych w tarnobrzeskim szpitalu.