Tarnobrzeg. Tu dowiesz się jak skorzystać z „Czystego Powietrza”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W Tarnobrzegu w Parku Przemysłowo Technologicznym na osiedlu Zakrzów oraz w siedzibie Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego uruchomiono punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze.

To kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

– Jesteśmy po to, aby pomóc mieszkańcom złożyć w ich imieniu wnioski o dofinansowanie – mówi prezes TARRu Bogusław Kobyłecki.

W 2018 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę antysmogową. W myśl jej zapisów od 1 stycznia 2022 roku na terenie województwa obowiązywać będzie zakaz używania instalacji eksploatowanych ponad 10 lat lub tych, które nie posiadają tabliczki znamionowej i nie można potwierdzić ich rzeczywistej daty produkcji. Dotyczy to kotłów na paliwa stałe.

– Z programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinasowanie na wymianę tak zwanych kopciuchów – mówi doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie Kinga Kalandyk.

– Cieszymy się, że to czyste powietrze dociera także i do Tarnobrzega – powiedział prezydent miasta Dariusz Bożek.

Na spotkanie w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo Technologicznym inaugurujące działalność punktów konsultacyjnych programu ‚Czyste Powietrze’ zaproszono także przewodniczących osiedli, w szczególności tych których przeważa zabudowa jednorodzinna. Otrzymali oni ulotki informacyjne.