Tarnobrzeg. Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Szklany spacer – to nowa atrakcja nad Jeziorem Tarnobrzeskim przygotowana wspólnie przez NSG Group właściciela marki Pilkington, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i tarnobrzeski magistrat.

Wzdłuż ulicy Żeglarskiej ustawiono cztery szklane tablice w metalowych oprawach pokazujące jak kilkadziesiąt lat temu wyglądało to miejsce. Archiwalne zdjęcia zostały przeniesione na szkło, dzięki czemu bardzo wyraźnie można zobaczyć, jak wyglądały zburzone pod budowę kopalni siarki wsie Kajmów i Machów, siarkowe wyrobisko oraz zakład przetwórstwa siarki. Tablice zostały wykonane ze szkła, które posiada technologię samooczyszczenia się z wykorzystaniem deszczu.

– Myślę, że sama idea tego co chcieliśmy przez tę inicjatywę pokazać jest ważna – powiedział prezes Pilkington Automotive Poland Ryszard Jania.

Do tej pory Jezioro Tarnobrzeskie kojarzyło się głównie z wypoczynkiem. Jednak bardzo mało osób szczególnie przyjezdnych wie, jak ten teren wyglądał wcześniej – prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Przy każdej z tablic znalazły się opisy dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii. Opracowało je Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. mówi jego dyrektor Tadeusz Zych.

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to drugi tego typu projekt grupy NSG. Pierwszy został zrealizowany w 2021 roku w Sandomierzu.