Tarnobrzeg: Symboliczne wbicie łopaty na budowie ośrodka radioterapii przy szpitalu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Na placu budowy zakładu radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu władze województwa, miasta, szpitala a także przedstawiciele wykonawcy inwestycji wbili dziś łopaty symbolicznie rozpoczynając inwestycję. Zakład ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

Jak tłumaczy specjalista onkologii klinicznej doktor nauk medycznych Jan Gawełko tylko w 2015 roku na Podkarpaciu odnotowano pond 9 tysięcy zachorowań na nowotwory. Ośrodek w Tarnobrzegu bardzo poprawi sytuację ogólną, przyśpieszy ludności z tej okolicy dostęp do leczenia onkologicznego:

W powstającym zakładzie radioterapii znajdą się dwa akceleratory liniowe do bezinwazyjnej terapii onkologicznej a także tomograf komputerowy powiedział Jarosław Krawiec z firmy Wamed, która realizuje inwestycje:

Same akcelatory pełnią w systemie leczenia nowotworów bardzo ważną rolę tłumaczy przedstawiciel producenta systemów do radioterapii Andrzej Broniek z firmy Varian Mediacal Systems Poland:

Budowa Ośrodka Radioterapii to element projektu, który tarnobrzeski szpital realizuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.
Wartość całego zadania to około 40 milionów złotych.
Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel blisko osiem i pół miliona złotych. Dotacja celowa z budżetu państwa wyniosła pięć milionów. Istotne znaczenie ma lokalizacja ośrodka radioterapii. Najbliższe tego typu funkcjonują w Kielcach, Rzeszowie i Lublinie, czyli średnio w promieniu 100 kilometrów od Tarnobrzega.