Tarnobrzeg. Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. – Nie sądziłem, że Święto Konstytucji 3 Maja przyjdzie mi obchodzić na pustym Placu Bartosza Głowackiego – powiedział prezydent Tarnobrzega. Dariusz Bożek podkreślił, że dzisiejsze świętowanie ma też gorzki wymiar. Przypomniał, że Konstytucja 3 maja przyspieszyła upadek Rzeczypospolitej. – Znaleźli się tacy, którym ład Rzeczypospolitej przeszkadzał, którzy doszli do wniosku, że lepiej obalić konstytucje, żeby Polak stanął przeciwko Polakowi i zniszczył coś co trwało przez wiele wieków – mówił prezydent. W 1795 roku Rzeczypospolita przestała istnieć. O niepodległość Polacy musieli walczyć 123 lata.

– Patrząc z perspektywy roku 2020 na to co wydarzyło się w historii można dojść do wniosku, że dziś pewne sytuacje są zbieżne – stwierdził Dariusz Bożek.

Dziś nie było uroczystej manifestacji patriotycznej na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, a msza święta w intencji Ojczyzny i miasta odprawiana zwyczajowo w ten dzień, w Kościele Ojców Dominikanów, ze względu na liturgię wielkanocną miała miejsce 2 maja. Po nabożeństwie pod pomnikiem Bartosza Głowackiego kwiaty złożył prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek oraz delegacja Rady Miasta Tarnobrzega – przewodniczący, Bogusław Potański oraz wiceprzewodnicząca, Bożena Kapuściak.