Tarnobrzeg. Słowiańskie boginie wyglądają z okien TDK.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowana jest wystawa prac Agaty Zarzyckiej pod tytułem „Boginie”. Ze względu na pandemie można ją oglądać online na stronie internetowej TDK oraz na kanale YouTube placówki.

Tytułowe „Boginie” w tym wypadku są elementem świata słowiańskiej mitologii. To dziesięć portretów. Część z nich zwrócona jest w stronę okien domu kultury tak, że przechodząc chodnikiem obok ma się wrażenie, że postaci z obrazów przez nie wyglądają.

Mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, instruktor Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Na wystawie możemy obejrzeć między innymi Mokosz – czyli boginię płodności i urodzaju, słowiańską Matkę Ziemię, Marzannę – panią śmierci, zimy, Południcę – złośliwego, morderczego demona czy Rusałkę – demona wody podmieniającego dzieci kobietom po porodzie.

Autorka portretów, Agata Zarzycka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ilustratorką, freelancerką, zafascynowaną świętymi górami Słowian, pogańskimi boginiami i leśnymi stworami. Pochodzi z Kielc, tam mieszka i pracuje. Zajmuje się ilustracją prasową, komercyjną oraz własną twórczością.

Wystawa została wypożyczona ze zbiorów BWA Kielce.