Tarnobrzeg, Sandomierz. Społeczeństwo nie zawiodło. Julka dostała nowe życie.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dzięki ludziom dobrej woli zyskała nową twarz ale przede wszystkim życie. Julia Skurska, trzynastolatka  z Sandomierza przeszła w czerwcu operację Le Fort III. Zabieg został przeprowadzony w Dallas przez lekarzy specjalistów z zakresu schorzeń  dotykających obrębu twarzoczaszki.

Dziś w Urzędzie Miasta Tarnobrzega odbyło się spotkanie podsumowujące akcje charytatywne na rzecz dziewczynki. Widowiska „Julka Zatańczy” zaprezentowane pod koniec grudnia minionego roku w Tarnobrzegu i Sandomierzu śmiało można określić mianem sukcesu. Między innymi dzięki pieniądzom zebranym podczas wydarzeń Julia wyjechała do  Stanów Zjednoczonych.

W przedsięwzięcie zaangażowały się samorządy dwóch miast.

Mówią prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek i burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec.

Julka urodziła się z dwiema rzadkimi chorobami genetycznymi. Kości czaszki dziewczynki nie rosną, co powodowało między innymi problemy ze słuchem i wzrokiem oraz deformację twarzy. Trzynastolatka cierpiała na długie bezdechy, przez co musiała spać w specjalnym aparacie.  Operacja i zabiegi w Dallas sprawiły, że  twarz dziewczynki zmieniła się: wydłużyła się i poszerzyła. Dzięki temu, tkanki wcześniej ściśnięte pod kośćmi teraz mogą swobodnie się rozwijać.

Mówi mama Julii.

Na operację twarzoczaszki w USA przekazano ponad 207 tysięcy złotych.  Pozostała kwota, którą udało się zebrać – 135 tysięcy –  zostanie przeznaczona na kolejną operację, która czeka Julię. Tym razem będzie to zabieg ortopedyczny w obrębie kolan.

Inicjatorem pomocy dla Julki był Bogusław Lubański, nauczyciel z LO imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. W organizacji akcji „Julka zatańczy” wspierały go Monika Magda, Monika Stojowska oraz przyjaciele.

Bogusław Lubański zapowiada następne przedsięwzięcia.

Jeszcze nie wiadomo kto będzie beneficjentem kolejnej edycji akcji.