Tarnobrzeg, Sandomierz. Rekonesans brzegów Wisły

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Wodniacy z Podkarpacia i Świętokrzyskiego, ekolodzy oraz przyrodnicy przeprowadzili rekonesans brzegów Wisły, oraz jej wysp od starego portu w Sandomierzu do Baranowa Sandomierskiego, a także od Sandomierza do Zawichostu. Wszystko po to aby opisać jakie gatunki ptaków się tam gniazdują. Inicjatywa która powstała w grupie „Napędzani Wisłą” zdobyła dofinansowanie z Fundacji Fundusz Lokalny SMK.

Z walorów rzeki korzysta wiele środowisk. Najcenniejsze są piaszczyste wyspy będące siedliskami wielu chronionych gatunków ptaków. Podstawowym zagrożeniem jest ingerencja człowieka, który często wchodząc na taką wyspę nieświadomie płoszy te ptaki – tłumaczy Janusz Wepsięć ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki, który wziął udział w wyprawie.

I takie działania mają zostać podjęte. Pomóc ma w tym fundacja Ptasie Horyzonty z którą nawiązaliśmy współpracę – zapowiada Krzysztof Pitra prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Siedleszczany który był autorem projektu.

– A jest co chronić. Podczas wyprawy spotkaliśmy dzikie kaczki, kormorany, czaple siwe, białe, nurogęsi a nawet czarnego bociana – mówi Janusz Wepsięć. Występuje tu także ostrygojad.

Zdjęcia zrobione w trakcie wyprawy zostaną zaprezentowane na wystawie.

(fot. Bogdan Myśliwiec)