Tarnobrzeg. Ruszył Zakład Radioterapii.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Pierwsi pacjenci onkologiczni są poddawani naświetlaniom  w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. W poniedziałek ruszył nowo powstały Zakład Radioterapii.  

Długo oczekiwana inwestycja została zrealizowana. – Mamy nowoczesną  bazę i sprzęt, wykwalifikowaną  kadrę fizyków, lekarzy i techników, wszelkie zgody i kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia  – powiedział dyrektor szpitala. Wiktor Stasiak dodał.

Utworzenie Zakładu Radioterapii zapełniło białą plamę na mapie potrzeb zdrowotnych, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Mówi dyrektor do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, Krzysztof Stolarski.

60% istniejących nowotworów może być leczonych za pomocą radioterapii.

Mówi kierownik Zakładu Radioterapii w Tarnobrzegu, doktor Jan Gawełko.

Powierzchnia użytkowa Zakładu Radioterapii to 1261 metrów kwadratowych, w tym między innymi dwa bunkry,  w których działają akceleratory wysokoenergetyczne. Przyspieszacze pozwalają na prowadzenie nowoczesnej terapii celowanej  w nowotwór.

Budowa ośrodka rozpoczęła się w październiku 2018 roku i była wiodącym zadaniem inwestycyjnym  projektu realizowanego przez tarnobrzeski szpital w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Jego całkowita wartość to blisko 60 milionów złotych.