Tarnobrzeg. Rozpoczęła się modernizacja pomnika „Jędrusiów”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu rozpoczęła się modernizacja pomnika oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i ich dowódcy Władysława Jasińskiego. Obelisk znajduje się na Placu 1000-lecia, na osiedlu Przywiśle.

Pomysłodawcą remontu jest mieszkaniec Przywiśla, Krzysztof Magiera. W przedsięwzięcie zaangażowali się pracownicy Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz wiceprezydent miasta Mirosław Pluta. Dzięki staraniom udało się pozyskać fundusze na realizacje zamierzenia. Modernizacje pomnika finansuje Instytut Pamięci Narodowej. Zakładany koszt inwestycji oscyluje między 60 a 100 tysięcy złotych.

– Po zakończeniu prac mieszkańcy powinni być usatysfakcjonowani nowym obliczem pomnika „Jędrusiów” – powiedział Stanisław Bochniewicz z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Obelisk powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Został odsłonięty we wrześniu 1985 roku. Pomnik składa się z dwóch części. Jedna to symboliczna pochodnia-płomień, z napisem u dołu „Jędrusiom społeczeństwo”, wykonana z czerwonego szydłowieckiego piaskowca. Drugim elementem monumentu jest wyrzeźbiona w kamieniu głowa dowódcy Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, umieszczona na postumencie.

Autorami projektu pomnika są Grzegorz Kawczyński, Zbigniew Pawlikowski i Henryk Olszówka.

Prace remontowe mają się zakończyć jesienią.