Tarnobrzeg. Relacje świadków rzezi wołyńskiej. Znalezisko ze strychu ma wymiar ogólnopolski.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dwa grube zeszyty zawierające relacje świadków rzezi wołyńskiej znaleźli Państwo Jadwiga i Andrzej Przybysowie. Pakunek z cennymi dokumentami znajdował się na strychu domu zlokalizowanego na ich posesji w Tarnobrzegu. Odkrycia dokonano podczas prac rozbiórkowych budynku.

Zawinięta w gazety paczka z niezwykłą zawartością trafiła do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

– Tych relacji jest ponad 1000. Są wstrząsające. Opisują sposób w jaki rzeź się odbywała – mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych.

 Relacje świadków rzezi wołyńskiej choć najwartościowsze nie stanowiły jedynej zawartości znalezionej paczki. Oprócz tego były w niej inne dokumenty pokazujące sytuację jaka miała miejsce na polskich  Kresach w okresie II wojny światowej między innymi karty opiekuńcze z terenu na przykład Tarnobrzega, Sandomierza czy Rzeszowa, zeszyt z wykazem uchodźców z Wołynia, karty szpitalne szpitali wojskowych, wykaz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli  w szpitalu polowym we Lwowie, listy osób zaginionych i poszukiwanych na Kresach, wykaz osób  z Tarnopola aresztowanych przez bolszewików, listę uchodźców z Wołynia, którzy zamieszkali we Lwowie i byli pod opieką Lwowskiego Komitetu Opiekuńczego, listę osób, których wywieźli bolszewicy, a którzy przebywają w Iranie  czy Palestynie.

Więcej o znalezisku poniżej. Opowiada Tadeusz Zych.