Tarnobrzeg, region. Nieodpłatna pomoc prawna.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Nowy system nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonuje od  początku tego roku. W założeniu ma między innymi zwiększyć dostęp społeczeństwa do tego rodzaju wsparcia.

1 stycznia weszła w życie ustawa, która  zmieniła dotychczasowe zasady działania bezpłatnej pomocy prawnej. Dzięki nowym przepisom, wprowadzonym z inicjatywy Prezydenta RP, z tego rodzaju świadczenia skorzystać może każdy, kto zadeklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.

– Mam nadzieję, że to będzie udogodnienie dla ludzi w potrzebie – powiedział nam prezydent RP , Andrzej Duda podczas spotkania dla mediów lokalnych i regionalnych, które odbyło się w piątek  w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyła doradca Prezydenta RP, Zofia Romaszewska.

Wystarczy odnaleźć wybrany spośród tysiąca pięciuset działających w Polsce punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i się umówić.

Tłumaczy przedstawiciel Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, Marek Hrynieiwcz.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, zlokalizowany jest między innymi w budynku Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ulicy Kościuszki 32. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:30 do 19:30. Obsługują go adwokaci i radcy prawni.

Nowością w ustawie jest również instytucja „poradnictwa obywatelskiego”. Polega ono na udzieleniu wsparcia poprzez przygotowanie planu rozwiązania problemu, z jakim zgłasza się osoba potrzebująca – na przykład wyjścia z zadłużenia kredytowego.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Tarnobrzegu mieści się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu przy  ulicy Kopernika 3. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00.