Tarnobrzeg, region. Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

O cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu oraz wielu innych miejscach wiecznego spoczynku żołnierzy  w regionie, powstałych w okresie I wojny światowej można przeczytać w książce pod tytułem „ Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem”. Publikację wydało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Książka jest pracą zbiorową pod redakcją Anety Garanty i pułkownika Tomasza Nowakowskiego.  Składa się  z ośmiu artykułów opisujących zarówno wydarzenia jakie doprowadziły do utworzenia wielu cmentarzy jak i dzieje nekropolii powstałych w latach 1914 – 1918 na terenie ówczesnego powiatu tarnobrzeskiego.

Jednym z autorów książki jest Radosław Pawłoszek, na co dzień pracownik Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

– Z dokumentacji, która zachowała się w Archiwum Wojennym  w Wiedniu oraz w Archiwum Narodowym w Krakowie wiedzieliśmy, że na terenie byłego powiatu tarnobrzeskiego stworzono 22 cmentarze. Nie wszystkie przetrwały. – powiedział Radosław Pawłoszek.

Książka „Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem” jest bogato ilustrowana. Oprócz artykułów dotyczących  cmentarzy zawiera również historię walk w naszym regionie, historię grobownictwa wojennego II RP,  a także spisy poległych i zmarłych z ran, którzy zostali pochowani na wspomnianych nekropoliach.

Książkę można nabyć w  sklepie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.