Tarnobrzeg. Radni zdecydowali. Duża kwota na kolekcję dzikowską.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dwa miliony złotych zostaną przeznaczone na zakup dzieł sztuki i innych przedmiotów wchodzących w skład kolekcji dzikowskiej. W środę zdecydowali o tym tarnobrzescy radni.

-To wielki dzień – po głosowaniu stwierdził dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Tadeusz Zych.

Wcześniej Gmina Tarnobrzeg zawarła z rodziną Tarnowskich umowę w sprawie nabycia kolekcji. Całkowita kwota, którą miasto będzie musiało za nią zapłacić wynosi 3 miliony 650 tysięcy złotych plus dotacja wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Wiadomo natomiast, że jej rzeczywista wartość jest o wiele wyższa.

Przed dyskusją nad uchwałami dotyczącymi odpowiednich: zmiany w budżecie i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta, głos zabrał prezydent Tarnobrzega. – Plan rodziny Tarnowskich był taki. To jest kolekcja narodowa, która powinna zostać w Tarnobrzegu – powiedział Dariusz Bożek.

Na 21 radnych biorących udział w środowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega 19 poparło plan zakupu dzieł. Wśród nich byli radny Damian Szwagierczak.

Radny Kamil Kalinka.

Radny Łukasz Nowak.

Radna Bożena Kapuściak.

Jeden radny nie oddał głosu. Radna Monika Łagowska – Cebula była przeciwko uchwale dotyczącej zmian w budżecie miasta.

Jeden z dwóch milionów złotych będzie pochodził z oszczędności poprzetargowych uzyskanych w wyniku przebudowy ulicy Orląt Lwowskich. Druga część kwoty ze sprzedaży udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi. Dwa miliony mają stanowić pierwszą ratę, którą miasto zapłaci za unikatowe dzieła sztuki.