Tarnobrzeg. Radioterapia dostępna na miejscu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Nawet stu pacjentów z chorobami onkologicznymi może być leczonych miesięcznie w Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Obecnie ta liczba nie przekracza 30 – informuje szefostwo placówki.

– Mamy dane z ościennych ośrodków, że leczą się tam nasi pacjenci. A mogliby mieć tą samą terapię blisko swojego miejsca zamieszkania – mówi zastępca kierownika zakładu doktor nauk medycznych Marcin Sawicki.

Lekarze zatrudnieni w Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu pełnią także dyżur w przyszpitalnej poradni. W przypadku długiego czasu oczekiwania do poradni onkologicznej zapraszamy do nas – dodaje doktor Sawicki.

Otwarty w 2020 roku zakład radioterapii dysponuje dwoma bliźniaczymi akceleratorami medycznymi, które umożliwiają realizację większości stosowanych obecnie technik napromieniania, a także tomografem komputerowym służącym za podstawę planowania leczenia. Kadrę lekarską ośrodka stanowią specjaliści z wiodących placówek onkologicznych w Polsce.

Wśród nich jest kierownik Zakładu Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie doktor nauk medycznych Zbigniew Wcisło.

– W ośrodku w Tarnobrzegu kadra medyczna ma dwa priorytety – mówi lekarz specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej Monika Grandys.

W Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu leczy się między innymi Pan Marek.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Tarnobrzegu rozpoczęła się w październiku 2018 roku i była wiodącym zadaniem inwestycyjnym projektu realizowanego przez tarnobrzeski szpital w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Jego całkowita wartość to blisko 60 milionów złotych.