Tarnobrzeg. „Przez ciernie żywota…” w Galerii Okno.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Do 19 marca w Galerii Okno Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu można oglądać wystawę zatytułowaną „Przez ciernie żywota – w 150 rocznicę urodzin Ferdynanda Kurasia”.

Przypomnijmy.  Rok 2021 ogłoszony został przez Radę Miasta Tarnobrzega Rokiem Ferdynanda Kurasia. Mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Ferdynand Kuraś od dziecka  wykazywał  się chęcią do nauki. W edukacji   przeszkodziła mu choroba, w wyniku której stracił słuch.

Jako poeta, Ferdynand Kuraś zadebiutował w 1893 roku publikując w tygodniku „Krakus” wiersz „Na zgon Teofila Lenartowicza”. Największe uznanie przyniosły mu pamiętniki „Przez ciernie żywota”, których pierwszy tom, z przedmową Stefana Żeromskiego, ukazał się w 1925 roku. Opisał  tam prawie całe swoje życie, a tom I obejmuje okres do I wojny światowej.

Na wystawie w w Galerii Okno przy ulicy Szerokiej  prezentowane są fragmenty pamiętników „ Przez ciernie żywota”, fotokopie fotografii, rękopisów, artykułów z ówczesnej prasy oraz stron tytułowych poszczególnych wydań. Materiały pochodzą ze zbiorów: www.polona.pl , Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej, Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, zbiorów prywatnych Sławomira Stępaka i Krzysztofa Watracza oraz własnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

Fot. MBP Tbg.