Tarnobrzeg. Projekcja filmu, wystawa, koncert w hołdzie niezłomnym.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Żyli prawem wilka…”, to tytuł koncertu, który odbędzie w sobotę 5 marca w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Na scenie TDK wystąpi kilkadziesiąt osób: mieszkańców miasta i regionu. W repertuarze piosenki o bohaterach i ich męstwie. Wydarzenie ma przywołać pamięć o  żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Mówi reżyser koncertu Mateusz Mitka.

Ze względu na duże zainteresowanie w sobotę odbędą się dwa koncerty: o godz. 17.00 i 19.30. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba okazać wejściówkę. Można je odbierać w TDK-u.

Mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Koncert jest jedną z kilku inicjatyw, których celem jest przedstawienie historii, również lokalnej żołnierzy wyklętych.

Już  w najbliższy czwartek, 3 marca w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie historyczne z udziałem doktora Mirosława Surdeja z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja filmu pod tytułem „Zapora. Studium bohatera”, w reżyserii Jakuba Palacza. Początek o godzinie 11.00. Film zostanie wyświetlony tego dnia raz jeszcze o godzinie 18.00.

Przez cały marzec w TDK-u można też oglądać wystawę wypożyczoną z lubelskiego oddziału IPN pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Jej autorzy prezentują wybrane sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, przypominają najważniejsze nurty podziemia i przybliżają działalność komunistycznego aparatu represji.

Patronat nad tarnobrzeskimi obchodami objęła Fundacja Łączka, która zajmuje się działalnością edukacyjną związaną z Kwaterą Ł – miejscem tajnego pochówku ofiar reżimu komunistycznego oraz pielęgnowaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków na jej działalność.