Tarnobrzeg: Powiat gotowy do działań przeciwpowodziowych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

– Sytuacja w rzekach na terenie powiatu tarnobrzeskiego po ostatnich obfitych opadach deszczu jest trudna. Boimy się napływu kolejnych mas wody, tym bardziej, że w górach prognozowane są kolejne opady – poinformował starosta Jerzy Sudoł. Dziś w starostwie zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego aby omówić aktualną sytuację, prognozy, procedury a także wyposażenie w sprzęt na wypadek wystąpienia podtopień lub powodzi w poszczególnych gminach.

W spotkaniu udział wziął także kierownik budowy inwestycji Wisła Etap II Zdzisław Radomski. W ramach zadania prowadzone są między innymi prace przy podwyższaniu i wzmacnianiu wału Wisły od Zalesia Gorzyckiego do granicy z województwem Lubelskim. Obecnie roboty skupiają się w rejonie Zalesia Gorzyckiego i Wrzaw. Jak podkreślał kierownik, korony wałów nie zostały naruszone. Natomiast w trzech miejscach od strony nawodnej została zdjęta warstwa humusu.– Te fragmenty zostały już zabezpieczone – dodał.

Obecnie najgorsza sytuacja występuje w miejscowości Zapolednik w gminie Grębów. Tam na odcinku około 130 metrów brakuje fragmentu obwałowania na rzece Łęg, dlatego woda podchodzi pod okoliczne domy. Służby już działają, aby zapobiec dalszym szkodom. Również z powodu wysokiego stanu rzeki Łęg zamknięte są drogi prowadzące do mostu w Orliskach w gminie Gorzyce i Krawcach w gminie Grębów.