Tarnobrzeg. Ponad 600 grobów w Machowie. Opublikowano książkę o cmentarzysku z minionych epok.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Ukazała się książka prezentująca wyniki prac archeologicznych prowadzonych w latach sześćdziesiątych na terenie powstającej kopalni siarki w Machowie. To gratka dla pasjonatów historii regionu. Autorem publikacji pod tytułem „Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie (Tarnobrzeg) jest Wojciech Poradyło. We wtorek, w Zamku Tarnowskich odbyła się promocja publikacji. W wydarzeniu wzięli udział dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie doktor Jacek Górski, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu doktor Tadeusz Zych.

Mówi doktor Tadeusz Zych.

Stanowisko archeologiczne w Machowie było badane w 1957 roku przez pracownika Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Adama Kraussa. – Na obszarze około pół hektara pomiędzy Machowem a Nagnajowem Adam Krauss zarejestrował ponad 600 grobów ciałopalnych. Gary i groby były wyciągane spod spychacza w czasie prac ziemnych  – wyjaśnia dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie doktor Jacek Górski.

Projekt publikacji wyników badań w Machowie był finansowany z programu Ochrona Zabytków Archeologicznych. Środki na wkład własny zapewnił marszałek Województwa Małopolskiego – Organizator Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Do finansowania publikacji środki dołożył prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Książka pod tytułem „Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie (Tarnobrzeg)” trafi do bibliotek tarnobrzeskich szkół średnich, a także do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.