Tarnobrzeg. Pogotowie powodziowe. Sytuacja dynamiczna.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wzrost poziomu wody w Wiśle  w rejonie Tarnobrzega jest odnotowywany stale od wtorku. W tej chwili na wodowskazie w Sandomierzu wynosi 554 centymetry. Stan ostrzegawczy to 420 centymetry, a alarmowy 610. Fala kulminacyjna, która obecnie przepływa przez Kraków spodziewana jest  w najbliższą niedziele,  w południe.  Dla miasta potencjalnym zagrożeniem są wezbrane wody rzek Wisły i Trześniówki.

Służby kryzysowe stale monitorują stan obwałowań. Jest miejsce któremu przyglądają się w sposób szczególny.  Chodzi o budowę przepompowni  w rejonie wału wiślanego, w miejscowości Koćmierzów graniczącej z Tarnobrzegiem. To tam w 2010 roku woda przerwała  wał powodując zalanie znacznej części terenu miasta. Obecnie istnieje obawa, że z racji prowadzonych  prac może dojść do podsiąków pod stopą wału  w kierunku wykopów. Na razie sytuacja jest pod kontrolą, a wykonawca inwestycji uspokaja. Tłumaczy Przemysław Rawski z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega.

–  Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo miasta i mieszkańców musimy założyć różne warianty rozwoju sytuacji – powiedział dziś prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Strażacy do dzisiejszego poranka nie mieli interwencji z Tarnobrzega  związanych z podwyższonym stanem wód oraz opadami.  Od rana interweniowali czterokrotnie.

Mówił komendant miejski PSP w Tarnobrzegu młodszy brygadier Marian Róg.