Tarnobrzeg, Podkarpacie. Szczepienie lisów.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

1 maja  na terenie województwa podkarpackiego ma się rozpocząć wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Poinformował o tym Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Uodparnianie lisów będzie prowadzone poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej  a wokół osiedli wykładanie ręczne. Zabiegi nie dotyczą samych terenów zabudowanych  i zbiorników wodnych. Wykładana przynęta  wydaje specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek. Przynęty dotykane przez ludzi nie będą przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Akcja szczepienia lisów potrwa do 11 maja. W tym czasie i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

For. Podkarpacki UW w Rzeszowie.