reklama

Tarnobrzeg. „Pamiętajmy, że dziś dalej budujemy naszą Ojczyznę”. Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

             Tarnobrzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się dziś o  9.30   mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele ojców Dominikanów.

Część oficjalna odbyła się po nabożeństwie przy  pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zlokalizowanym na skwerze przy rondzie Juliusza Tarnowskiego. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: władze miasta, przedstawiciele tarnobrzeskiego samorządu, kombatanci, duchowieństwo, poczty sztandarowe, mieszkańcy.

– W 1772 roku otworzyły się bramy ciemności dla mieszkańców naszego miasta, naszych okolic. Umarła nasza Ojczyzna. Zaczął się pierwszy rozbiór Polski. Dla Tarnobrzega 146 lat niewoli – przypomniał zebranym prezydent Tarnobrzega.  Dariusz Bożek podkreślił, że dzisiejsza uroczystość została zorganizowana w szczególnym miejscu.

-Pamiętajmy, że dziś dalej budujemy naszą Ojczyznę. Zadajmy sobie pytanie co chcemy przekazać młodym ludziom, następnym pokoleniom? – mówił prezydent Dariusz Bożek.

Prezydent miasta podziękował również mieszkańcom za włączenie się w akcję pomocową na rzecz rodaków z  parafii w Maniewiczach na Ukrainie.

Delegacje złożyły przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego wieńce i wiązanki kwiatów.

Po południu  w Tarnobrzegu odbędzie się koncert ‘Wolność. Kocham i Rozumiem’. O godzinie 16.00 na Placu Bartosza Głowackiego w utworach takich jak ‘Kocham wolność’ Chłopców z Placu Broni, ‘Nie pytaj o Polskę’ Obywatela GC, ‘Stare drzewa’ Korteza, czy ‘Był taki ktoś’ Kasi Sobczyk  będzie można usłyszeć uczniów Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika oraz I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Hetmana Jana Tarnowskiego. Organizatorem wydarzenia jest tarnobrzeskie Stowarzyszenie „Copernicus”.

O godzinie 17.00  w Zamku Dzikowskim  rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych.

          Poniżej całe przemówienie prezydenta Tarnobrzega, Dariusza Bożka.