Tarnobrzeg. „Pamięć o tarnobrzeskich Żydach kształtuje naszą tożsamość”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

We wtorek, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającego 27 stycznia. Zebrana  w czytelni  głównej młodzież wysłuchała opowieści historyka, dyrektora Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusza Zycha. Tytuł wykładu brzmiał „ Żyli wśród nas – z tarnobrzeskiej „Szafy Pamięci””.

– Tarnobrzescy Żydzi przez trzy wieki byli większością mieszkańców tego miasta. Bez uwzględnienia ich historii trudno zrozumieć historię Tarnobrzega – powiedział nam Tadeusz Zych. Dodał również, że pamięć o Żydach, którzy stracili życie jest naszym obowiązkiem i kształtuje naszą tożsamość. Dyrektor tarnobrzeskiego muzeum przyznał także, że jest ona jedną z form walki z szeroko pojętą dyskryminacją.

Budynek przy ulicy Szerokiej w Tarnobrzegu, w którym dziś mieści się Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu do 1939 roku był siedzibą żydowskiej synagogi. Od kilku miesięcy znajduje się  w nim „Szafa Pamięci”, w której złożone zostały teczki z nazwiskami w języku polskim i hebrajskim dawnych żydowskich mieszkańców.