Tarnobrzeg. Ostrzegają przed niebezpiecznymi znaleziskami.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

O zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa   w przypadku natknięcia się na niewypał lub niewybuch przypominają przedstawiciele Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk lądowych w Nowej Dębie.

Mimo, że od zakończenia działań wojennych na terenie naszego kraju minęło kilkadziesiąt lat ziemia wciąż wyrzuca elementy uzbrojenia wojskowego. – Przestrzegajmy dzieci, bo tego jest naprawdę dużo –  tłumaczy chorąży Piotr Zöllner, żołnierz Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych DĘBA w Nowej Dębie.

W przypadku znalezienia przedmiotów pochodzenia wojskowego należy powiadomić policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Chorąży Piotr Zöllner powiedział nam, że każdego tygodnia saperzy minimum kilka razy detonują na terenie poligonu w Nowej Dębie to co ludzie znajdują w ziemi.

Przedstawiciele Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych DĘBA w Nowej Dębie biorą udział w projekcie  „Jestem świadomy, jestem bezpieczny” koordynowanym przez Podkarpacki Oddział Wodnego Pogotowia Ratunkowego. W ostatnich dniach uczestniczyli w spotkaniach z uczniami szkół. Podczas wydarzeń przekazywali dzieciom i młodzieży informacje na temat tego jak reagować w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału.