Tarnobrzeg. Osocze ozdrowieńców potrzebne zmagającym się z wirusem.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Na Podkarpaciu obecnie jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie ozdrowieńcy mogą oddać osocze. Składnik krwi od osób, które przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowo SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl jest dziś bardzo potrzebny wielu zmagającym się z koronawirusem.

Należy pamiętać, że osocze może oddać osoba w wieku od 18 do 65 lat, która została wyleczona i czuje się zdrowo. Tłumaczy dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, doktor Ewa Zawilińska.

Lub 18 dni od końca izolacji.

Każdy ozdrowieniec zainteresowany oddaniem osocza, w celu uzyskania informacji może zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie w celu umówienia się na wizytę. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku od 7.00 do 14.00. Numery telefonu: 17 867 20 30 wew. 58 lub 39 i 17 867 26 71. To nie wszystko.

Mówi doktor Ewa Zawilińska.

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Przetoczenie osocza wraz z przeciwciałami wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi,zagrażającymi życiu objawami.