Tarnobrzeg. Odsłonięto pomnik upamiętniający honorowych dawców krwi.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Jedna dłoń podtrzymuje serce, a druga upuszcza na nie kroplę krwi. Tak wygląda pomnik upamiętniający honorowych dawców krwi, który  odsłonięto dziś w Tarnobrzegu, na skwerze u zbiegu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego. Pomysłodawcą inicjatywy był Zbigniew Dendura. W uroczystości wzięły udział między innymi władze miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele urzędów wojewódzkiego i  marszałkowskiego w Rzeszowie, a także Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  oraz krwiodawcy.

Autorem projektu pomnika jest tarnobrzeski artysta, Jana Chmielowiec, a twórcą modelu i odlewu w brązie krakowski rzeźbiarz, Michał Batkiewicz.

Zdaniem Zbigniewa Dendury, krwiodawcy w sposób bezdyskusyjny zasługują na szczególne uznanie społeczne. – Pomnik jest tylko częścią większego planu, a mianowicie ponownego utworzenia w Tarnobrzegu stałego, terenowego oddziału krwiodawstwa i krwiolecznictwa, który istniał w przeszłości, ale został zlikwidowany w 2012 roku – powiedział nam Zbigniew Dendura.

Pod adresem krwiodawców padło dziś wiele ciepłych słów.

Mówi wicewojewoda podkarpacka, Jolanta Sawicka.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ewa Draus.

Prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Mówi dyrektor do spraw lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Rzeszowie.

Starosta tarnobrzeski, Jerzy Sudoł zaznaczył jak ważne jest to, żeby odbudować w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim struktury Polskiego Czerwonego Krzyża. – Krwi nie da się zastąpić – mówił Jerzy Sudoł.

Pomnik upamiętniający honorowych dawców krwi  został poświęcony. Delegacje złożyły przed nim wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu.