Tarnobrzeg. Odpowiedź masz we krwi.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Odpowiedź masz we krwi”, to hasło kampanii  profilaktycznej, do której przyłączyło się miasto Tarnobrzeg. Akcja ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat chorób krwi oraz nakłonienie do regularnych badań.  Celem przedsięwzięcia jest wczesne wykrywanie chorób hematologicznych.

Mówi prezes rzeszowskiego oddziału Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Piotr Błaszkiewicz.

Urząd Miasta Tarnobrzega dystrybuuje ulotki i plakaty do przychodni. Materiały informacyjne zostały rozmieszczone również  w samym urzędzie.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad  dwukrotnie.

Prognozy demograficzne i epidemiologiczne nie są optymistyczne – starzejące się społeczeństwo będzie przekładać się na coraz większą liczbę pacjentów hematologicznych. Choroby nowotworowe nie dotyczą jednak tylko osób starszych. Każdego roku w Polsce stwierdza się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci do 17 roku życia .

Rozmowa z Zenobią Judą z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz Piotrem Błaszkiewiczem prezesem rzeszowskiego oddziału Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.